Gmina Gdów przystąpiła do projektu pn. „Otwórz się na pomoc". Działania skierowane są do uczniów mających problem z uzależnieniem od komputera oraz internetu, a także rodziców, których dzieci mają problemy z różnorodnymi nałogami bądź napotkały w sieci na niebezpieczeństwo bądź cyberprzemoc.
W trudnym czasie pandemii, bardzo ważnym stał się temat zdrowia psychicznego . Izolacja, brak kontaktu bezpośredniego z rówieśnikami powoduje, że dzieci i młodzież zamknięci w domach szukają rozrywek i uciekają w świat gier komputerowych oraz używek popadając w różnego rodzaju uzależnienia. Od komputera, narkotyków, alkoholu itd. – mówi wójt Zbigniew Wojas. Stawiając czoła wspomnianym problemom Gmina Gdów przystąpiła do projektu pn. “Otwórz się na pomoc z Gminą Gdów” – dodaje.
W ramach działań powstał m.in. interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i internetu. Scenariusz filmu został opracowany we współpracy z doświadczonym psychologiem i terapeutą dziecięcym. Zadaniem widza jest kierowanie losami 12-letniego chłopca, który mierzy się z własnymi słabościami i uzależnieniami. Podjęte przez widzów decyzje w trakcie filmu mają wpływ na przebieg fabuły. Jak zakończy się jego historia zależeć będzie od Was. W projekcie przedstawione są „prawdziwe historie” dzieci borykających się z problemami m.in. hejtu i przemocy w sieci, depresji, uzależnienia od alkoholu, a także część poświęcona problemowi zdrowia psychicznego. Ponadto, można wysłuchać wypowiedzi rodziców mierzących się z problemem spożywania alkoholu przez dzieci i młodzież, uzależnieniem od komputera i internetu, hejtem i cyberprzemocą, depresją u dzieci i młodzieży….
Dodatkowo, został wydany poradnik, którego tematyka obejmuje m.in. problematykę depresji, zdrowia psychicznego, samotności, uzależnień. Czego się z niego dowiadujemy?
- kiedy możemy mówić o depresji, a kiedy o chandrze, jak sobie z nią radzić, gdy
jest się świadkiem problemu
-zdrowie psychiczne seniorów, czyli o depresji wieku podeszłego, samotności, braku świadomości problemu
- codzienne rytuały i zdrowe nawyki
- uzależnienia
- zdrowie psychiczne rodziny zamkniętej w domu, dzieci – jak im pomóc, dorośli – jak radzić sobie z konfliktami w domu, jak oddzielić pracę od życia w domu
- co przyniesie nowy dzień, czyli o niepokoju, lęku i wszystkich innych czynnikach choroby w obliczu pandemii
- dane teleadresowe organizacji i instytucji, w których można otrzymać pomoc
Mamy nadzieję, że projekt ten pomoże wielu dzieciom, a także rodzicom zmierzyć się z problemem uzależnień.
FILM INTERAKTYWNY I HISTORIE RODZIN DOTKNIĘTYCH UZALEŻNIENIAMI